Aktualizacja 07.03.2023 r.
ZAPOBIEGANIE POŻAROM I AWARIOM
PLAN NA II SEMESTR STUDIÓW ZOSTAŁ UMIESZCZONY NA DOLE STRONY!
CEL STUDIÓW
Celem dwusemestralnych studiów pt. Zapobieganie Pożarom i Awariom (ZPA) jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także przygotowanie merytoryczne kadry menedżerskiej przedsiębiorstw, osób zarządzających odpowiedzialnych za bezpieczeństwo techniczne w obiektach podwyższonego ryzyka, w tym w zakładach przemysłowych, w których występują pomieszczenia lub strefy zakwalifikowane, jako zagrożone wybuchem oraz osób użytkujących urządzenia oraz systemy ochronne przeznaczone do eksploatacji w tych przestrzeniach.
Cel dodatkowy stanowi odnowienie i usystematyzowanie wiadomości z zakresu prawa administracyjnego, systemu prawnego ochrony przeciwpożarowej oraz technicznych systemów zabezpieczenia przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego przez osoby zawodowo zajmujące się czynnościami kontrolno-rozpoznawczymi oraz możliwość dla funkcjonariuszy PSP spełnienia wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przy awansowaniu na niektóre stanowiska służbowe, poprzez ukończenie kierunkowych studiów podyplomowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Program jest skierowany do osób wykonujących czynności kontrolno-rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej, komendantów powiatowych (miejskich) PSP oraz ich zastępców, dowódców jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz ich zastępców, oficerów służby operacyjnej, osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, projektantów urządzeń przeciwpożarowych, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób wykonujących czynności w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym, w tym kadry menedżerskiej przedsiębiorstw, osób zarządzających odpowiedzialnych za bezpieczeństwo techniczne w zakładach „sevesowskich”.
Studia mają także na celu uzyskanie nowych kwalifikacji, poszerzenie wiadomości potrzebnych do wykonywania zawodu, aktualizacja wiedzy w związku z rozwojem nauki i techniki z zakresu zapobiegania pożarom i awariom.
Absolwenci uzyskają wiedzę i przygotowanie zawodowe w zakresie zarządzania bezpieczeństwem technicznym w obiektach podwyższonego ryzyka i przestrzeniach zagrożonych wybuchem.
ORGANIZACJA STUDIÓW
- Studia podyplomowe ZPA organizuje i prowadzi Szkoła Główna Służby Pożarniczej
w systemie studiów zaocznych jako studia niestacjonarne. - Studia trwają dwa semestry. Ramowy program studiów znajduje się poniżej w plikach do pobrania.
- Zajęcia prowadzone są w formie: wykładów, ćwiczeń audytoryjnych, ćwiczeń laboratoryjnych oraz ćwiczeń terenowych.
- Rozkład zajęć, formę i częstotliwość zjazdów ustala organizator studiów podyplomowych.
- Realizacje programu studiów ZPA umożliwia osiągniecie przez uczestników tych studiów efektów uczenia się uwzględniających efekty uczenia się określone w charakterystykach drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) na poziomie 6 kwalifikacji.
WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA
- Uczestnicy studiów muszą spełniać podstawowe kryterium, jakim jest ukończenie przynajmniej studiów licencjackich/inżynierskich.
- Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń.
- W przypadku niewystarczającej ilości zgłoszeń, SGSP zastrzega sobie prawo odwołania studiów.
|
REJESTRACJA NA STUDIA PRZEZ SYSTEM IRK
1) utwórz indywidualne konto w systemie IRK,
2) uzupełnij informacje o sobie i swoim wykształceniu,
3) wybierz interesujący Cię rodzaj studiów,
4) złóż zgłoszenie rekrutacyjne
5) dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 50 zł na konto podane poniżej.
Przez wszystkie kroki przeprowadzi Cię system IRK. Skorzystaj również z instrukcji i porad, które umieściliśmy w IRK dla Ciebie.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
- Warunkiem ukończenia studiów jest zdanie egzaminu końcowego.
- Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów.
- Egzamin końcowy obejmuje zakresy tematyczne określone w programie kształcenia studiów i ma formę egzaminu pisemnego.
- W przypadku, kiedy uczestnik otrzyma ocenę negatywną na egzaminie końcowym przysługuje mu poprawkowy egzamin końcowy, na zasadach określonych w Regulaminie Studiów Podyplomowych obowiązującym w SGSP.
OPŁATY
Koszt studiów wynosi 6 200,00 zł.
Dopuszcza się uiszczenie opłat za studia w dwóch ratach:
W przypadku wpłaty całości przysługuje zniżka 5%. Opłatę należy uiścić przelewem na nr konta SGSP: 43 1600 1071 1845 2512 5000 0241 Informujemy, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej przesyła faktury drogą elektroniczną |
KONTAKT
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
ul. J. Słowackiego 52/54
01- 629 Warszawa
Kierownik studiów:
st. kpt. mgr inż. Łukasz Zubek
tel. (22) 56-17-526
e-mail: lzubek@sgsp.edu.pl
Obiekt 01, bud. C, III piętro, pokój 404A
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Bożena Czerwińska
tel. (22) 56-17-747 (w godz. 7.30-15.30)
e-mail: bczerwinska@sgsp.edu.pl
Obiekt 02, budynek B, pok. 113 (parter)
PLIKI DO POBRANIA