Przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej (SPO2)
Wstępną kwalifikację kandydatów na przeszkolenie prowadzi Komenda Główna PSP.
Na przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej kierują przełożeni uprawnieni do mianowania (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r., Dz. U. poz. 2084) , którzy przekazują listy kandydatów Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej.
Komendant Główny PSP, spośród osób znajdujących się na ww. listach, kwalifikuje kandydatów do udziału w postępowaniu rekrutacyjnym i listę osób zakwalifikowanych do tego postępowania przesyła do Rektora-Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Rekrutację na przeszkolenie, prowadzone w formie studiów podyplomowych prowadzi Referat Studiów Podyplomowych i Szkoleń.
Decyzję o przyjęciu kandydatów na powyższe studia podyplomowe podejmuje Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności SGSP (WIBiOL).
CEL I ZAKRES STUDIÓW
Celem studiów jest przeszkolenie zawodowe przygotowujące strażaka posiadającego kwalifikacje do zajmowania stanowisk aspiranckich w Państwowej Straży Pożarnej do zajmowania stanowisk oficerskich w PSP.
ORGANIZACJA STUDIÓW
- Studia organizuje i prowadzi Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (WIBiOL SGSP) w formie niestacjonarnej.
- Studia trwają dwa semestry. W każdym semestrze przewidziane jest 6 zjazdów.
- Rozkład zajęć, formę i częstotliwość zjazdów ustala organizator studiów.
- Zajęcia dydaktyczne realizowane są w formie wykładów i ćwiczeń, obejmujących również ćwiczenia laboratoryjne. Na zajęciach obowiązuje umundurowanie służbowe.
- Uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych jest obowiązkowe. Dopuszcza się nieobecność na zajęciach w wymiarze nie większym niż 15% liczby godzin przewidzianych w programie studiów.
- Każdy przedmiot podlega zaliczeniu na ocenę szczegółową. W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej lub nieobecności na zaliczeniu bądź egzaminie, słuchacz może ubiegać się o dodatkowy jeden termin, po uzgodnieniu z zaliczającym przedmiot i kierownikiem studiów podyplomowych.
- Pozostałe zasady organizacji studiów oraz prawa i obowiązki słuchaczy określa Regulamin Studiów Podyplomowych obowiązujący w SGSP.
WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA
Kandydaci na studia muszą spełniać następujące wymagania:
- posiadać wykształcenie wyższe;
- posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich w Państwowej Straży Pożarnej.
WYMAGANE DOKUMENTY
- formularz zgłoszeniowy (kwestionariusz osobowy) ze zdjęciem (zdjęcie jak do legitymacji służbowej); dostępny w plikach „do pobrania”
- potwierdzoną „za zgodność z oryginałem” kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych; (prosimy i nie przesyłanie odpisów)
- potwierdzoną „za zgodność z oryginałem” kserokopię dokumentu potwierdzającego kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich w Państwowej Straży Pożarnej (świadectwo ukończenia szkoły aspirantów + dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu technika pożarnictwa).
W przypadku braku świadectwa ukończenia szkoły aspirantów wymagane jest zaświadczenie ze szkoły PSP o okresie pobierania nauki oraz o trybie nauki (dziennie/zaocznie). - umowa o warunkach odpłatności 2 egz.
-
Komplet ww. dokumentów należy przesłać pocztą na adres: Szkoła Główna Służby Pożarniczej ul. Słowackiego 52/54, 01-629 Warszawa, z dopiskiem „studia podyplomowe SPO2” lub złożyć osobiście w Kancelarii SGSP (Obiekt 02, parter).
-
Nie przyjmujemy dokumentów drogą e-mailową.
Termin składania dokumentów:
Termin zostanie podany w piśmie informującym zainteresowanych o wstępnym zakwalifikowaniu na studia, wysłanym na adres właściwej Komendy Wojewódzkiej PSP.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zaliczeń i egzaminów ujętych w programie studiów.
- Egzamin końcowy odbywa się w formie pisemnej przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Dziekana Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności (WIBiOL)
- Szczegółowe zasady egzaminu końcowego określa Regulamin studiów podyplomowych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
OPŁATY
Studia są bezpłatne, w ramach skierowania zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 2 grudnia 2015 r.
KONTAKT
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
01-629 Warszawa
ul. J. Słowackiego 52/54
Fax: (022) 833-07-24
Kierownik studiów:
bryg. dr inż. Jacek Chrzęstek
tel. (22) 56-17-521
e-mail: jchrzestek@sgsp.edu.pl
Obiekt 01, pok. 412 (III piętro)
Obsługa administracyjna:
tel. (22) 56-17-647
e-mail:
Obiekt 02, pok. 113 (parter)
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1499).
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie trybu kierowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej na przeszkolenie zawodowe (Dz. U. 2015 r. poz. 2084).
Pliki do pobrania
- Regulamin studiów podyplomowych
- Sale dydaktyczne SGSP i plan obiektów
- Ramowy program studiów
- Klauzula informacyjna (RODO)